Park zostanie odnowiony i zmieni się otoczenie zbiornika przeciwpożarowego na wprost komendy policji. Zmiany są możliwe dzięki unijnym funduszom ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Na razie teren jest ogrodzony, na środku leży hałda gruzu. To pozostałości po murku otaczającym kiedyś zbiornik przeciwpożarowy. To on jest największym problemem. Robotnicy z Inwestycyjnej Grupy Budowlanej zdemontowali, co można było zdemontować, park ogrodzili i… prace w terenie stanęły.

– Inwestycja jest robiona w systemie zaprojektuj i wybuduj. Dlatego teraz w parku niewiele się dzieje, ale trwają prace projektowe. Chcemy, żeby zbiornik przestał pełnić rolę przeciwpożarową. Przez kilkadziesiąt lat strażacy chyba nigdy z niego nie korzystali. Wtedy będzie można inaczej zaprojektować podejście do niego. Chcielibyśmy stworzyć tutaj miejsca na leżaki – wyjaśnia Andrzej Rosiński z IGB. – Oczywiście, zbiornik będzie nadal ogrodzony i nie będzie do niego dostępu, ale będzie mogła być na nim zainstalowana fontanna.

Największe zmiany mają dotyczyć drzew. Chodzi o topole wokół zbiornika. – Proszę popatrzeć, część z nich już choruje. Usychają. Trzeba je wyciąć, bo nie są już ozdobą. Staramy się teraz o odpowiednie pozwolenie – dodaje A. Rosiński. – To będzie jedyna wycinka. Raczej będziemy tutaj sadzić. Krzewy, byliny i kwiaty.

W ramach inwestycji wymienione zostaną wszystkie lampy, na ścieżkach pojawi się ozdobna kostka betonowa. Na trawnikach zostaną zamontowane zraszacze, co umożliwi podlewanie całego terenu. Będą tutaj również zamontowane kamery monitoringu. Fontanna ma być podświetlana, przy niej pojawią się rośliny wodne. Planowany jest zakup małej architektury oraz renowacja trawników.

– Zakładamy, że w ciągu miesiąca przystąpimy tutaj do pierwszych prac – dodaje nasz przewodnik.

Park ma być odnowiony dzięki unijnym funduszom ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto na wkład własny musi wyłożyć ok. 20 proc. kosztów prac, które wyniosą 1,23 mln zł. Termin zakończenia prac to 30 listopada tego roku, jednak podczas podpisywania umowy A. Rosiński zapowiadał, że chciałby zakończyć roboty jeszcze latem.

(tc)