Dobiegło końca pierwsze zadanie realizowane w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Rodzinne otwarcie świeżo zagospodarowanego parku Zielony Przystanek już w tę sobotę, 29 lipca, w godz. 12.00-16.00. Po zaniedbanym lasku przy ul. Lechitów, Nowej i Salomei zostało tylko wspomnienie.

Ten niewielki teren został zagospodarowany na nowo, jego główną atrakcją jest teraz wieża widokowa. Niewielka, ma 12 metrów wysokości, ale można z niej oglądać korony drzew, w których znajdują się lęgowiska wielu gatunków ptaków. Dookoła wieży również zmiany. W parku wytyczono 2 tys. mkw. ścieżek z materiałów mineralnych, postawiono piknikowe altany ze stołami i ławkami, tablice przyrodnicze i inne urządzenia dydaktyczne, piaskownice, kosze na śmieci, zorganizowano miejsce do skoku w dal i siłownię „pod chmurką”. Powstało miłe dla oka miejsce zabaw dla dzieci i odpoczynku dla dorosłych. Tym bardziej cenne, że w starej oprawie.

Dokonywane zmiany były głównie porządkowe. Usunięto fragment poniemieckiej, nieużywanej instalacji wodnej oraz samosiejki i topole, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi, zachowując charakterystyczną dla tego miejsca przyrodę. Nawet nowe utwardzone ścieżki powstały w miejscach wydeptanych wcześniej przez okolicznych  mieszkańców. Tylko przy wejściu do parku położono polbruk, który przykrywa podziemne instalacje. Ingerencja w teren była więc minimalna.

Inwestycję, wartą 870 tys. zł, zrealizowano przy wsparciu unijnych pieniędzy w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest pierwszym zrewitalizowanym w mieście parkiem. Wszystkie prace wykonała Inwestycyjna Grupa Budowlana.

Podczas sobotniego pikniku przede wszystkim będzie można oglądać widok z wieży. Ale organizatorzy – miasto, ZOK, ZGrana Rodzina i Nadleśnictwo Przytok – zadbają również o inne piknikowe atrakcje. Będą więc wielkie dmuchańce, zajęcia przyrodnicze, animacje dla dzieci, wspólne konkursy i zabawy, pokazy strażaków i słodki poczęstunek.

(el, dsp)

A W PARKU MIĘDZY INNYMI…

* Wieża. To największa (dosłownie!) atrakcja parku. Bezpieczna dla dzieci, drewniana wieża widokowa, z jej szczytu spogląda na okolicę wiatromierz w kształcie koguta. Z wieży można obserwować ptaki i wiewiórki oraz towarzyszy zabaw, którzy… akurat zostali na dole.

* Wiecie, że plastikowa torba rozkłada się 300 lat? Dzieci poznają tajniki recyklingu i segregacji śmieci. W utrzymaniu porządku w parku pomogą wesołe kosze na odpadki.

* Jakie tropy zostawia kuna leśna? Czy to ślad borsuka? Kto mieszka w barłogu a kto buduje żeremia? Czy nadobnica alpejska jest pod ścisłą ochroną? Czym różni się szyszka sosnowa od świerkowej? Co to jest podszyt i co smacznego można znaleźć w warstwie runa? Całą leśną wiedzę można przyswoić i sprawdzić w formie zabawy! Są tu labirynty, zagadki, obrotowe klocki, totemy… Wszystko kolorowe, estetyczne i ekologiczne, wykonane z drewna.

* Konik polny potrafi skoczyć na pół metra. Zając szarak z łatwością pokona 3 metry, za to maleńka wiewiórka jest od niego lepsza aż o 50 cm! Weź duży rozbieg, mocno się wybij i… wyląduj jak najdalej w piasku! Czy pokonasz kunę, która może skoczyć na odległość 4 metrów? A może sarnę z pięciometrowym rekordem? Leśna skocznia czeka na zwinnego śmiałka!

* Ptasie radio nadaje całą dobę! Kiedy Wy jeszcze smacznie śpicie, skrzydlaci wokaliści zaczynają swój koncert. Zięba odzywa się o 3.40, wilga o 4.00! Wieczorny znany śpiewak to słowik, umila nam czas od 21.00. Wiesz, kiedy rozpoczyna trele zaganiacz a kiedy trznadel? Czy w lesie jest głośniej o świcie, czy o zmierzchu? Poznaj ptasi zegar, sprawdź, o której godzinie i jakie dźwięki usłyszysz.

* Nuty przygotowane, eleganckie kapelusze też. Śmieszna mina? Jest! Szeroki uśmiech? Jest! Proszę Państwa, leśne cymbały gotowe do grania! Chwyć solidną pałkę i poznaj akustyczne właściwości drewna. Sprawdź, jakie dźwięki może wydawać z siebie dendrofon. Może uda Ci się skomponować jakąś oryginalną melodię? Oj, zasłuchają się wiewiórki…

* Ładniutki to on jest, trzeba przyznać… Ale uwaga! Lepiej się z nim nie zaprzyjaźniać. Ten cętkowany elegant, to muchomor czerwony – grzyb trujący. Obok „rosną” znacznie przyjemniejsze okazy, z leśnym królem – borowikiem szlachetnym na czele! Dowiedz się, jak grzybiarze mówią na pieprznika jadalnego i czubatkę kanię. Poznaj grzyby jadalne i trujące, naucz się je rozróżniać.